Audio  Buffer
 

Účelem obvodu je vyřešit problémy při propojení zdroje audio signálu (VF rušení, intermodulace a interference) a zesilovače, ev. odstranit vliv kapacity kabelu a vstupu zesilovače na výstupní obvody zdoje signálu (hrubý, zrnitý zvuk, nedefinované basy).

Schéma


 

První operační zesilovač X1 může být osazen OPA134PA, LT1122, OPA627AP, OPA602AP nebo AD825.  Nejlepší objektivní výsledky (získané měřením) dává OPA627AP. Druhý obvod je rychlý buffer s výst. proudem až 250mA.

Podle katalogového listu obvodu BUF634T je možné použít odpor R11 o velikosti 0 Ohm (drátová propojka), klidový proud je potom 15mA a buffer pracuje do amplitudy napětí 3V na výstupním pinu č.4 ve třídě A (pro R10 = R12 = 50 Ohm).

Zesílení obvodu je +2, pokud se nepoužije zakončovací odpor R12. Při použití zakončovacího odporu R12 je celkový zisk +1. Pro správné umístění odporů R10 a R12 prosím čtěte odstavec "Zakončovací odpory".
 

Parametry

kmitočtový rozsah    nemá smysl uvádět, je na obou koncích v násobcích audio rozsahu
vst. napětí                do 4,5 Vef
vst. odpor                100 kOhm
výst. odpor               50 Ohm
THD                         pod 0,001%

Připojení do obvodu

Vstup se propojí s výstupem CD přehravače krátkým kabelem (do 15 cm). Mezi výstup a vstup zesilovače je možné použít standardní koaxiální kabel RG-58, RG-59 nebo RG-62, RG-62 dává subjektivně lepší výsledky. Další varianta je VBPAM 50-1,5.

Poznámka

Obvod vychází z principu Sound Refineru Pavla Dudka (velký výstupní proud a proudové zatížení odpory R10, R12). Jeho zvukový účinek je velmi podobný Sound Refineru.

Zakončovací odpory

Odpory R10 a R12 mají vliv na charakter zvuku. Jejich optimální umístění je takové, že R10 je na desce bufferu a R12 je až na druhém konci výstupního kabelu u vstupu následujícího zesilovače. Pro vysvětlení připojuji malý obrázek:

 

Sluchátkový zesilovač

Po připojení potenciometru 10k na vstup je obvod možné použít jako kvalitní sluchátkový zesilovač. Je možné laborovat  s výstupem za odporem R10 a vypustit R12. Pokud je to nutné, je možné zvětšit zisk změnou odporu R4, a to až do hodnoty R4=24k.

PCB

Byl navržen plošný spoj pro audio buffer, kliknutím zde je možné vidět rozložení součástek na desce. Deska je pro 2 kanály bufferu (pro stereo stačí 1 deska). Jde o dvoustranný plošný spoj s prokovenými otvory a nepájivou maskou. Je vhodné použít externí provedení provedení bufferu, raději než osazovat desku do přehravače. Důvodem je to, že na napájení v přehravači bývají superponované rušivé zbytky z činnosti digitálních obvodů.

Cena: desky nyní nejsou k dispozici

Dokumentace: je k dispozici na anglické verzi stránek, zde.

Kontakt

Napájení desky bufferu je popsáno zde.

Poslední modifikace: 10.2.20112

Zpět